Lykoi – kot zwany kocim wilkołakiem

Nietypowy kot, który wygląda jakby został żywcem wyciągnięty z filmu fantasy… W rzeczywistości to jednak rasa o bardzo krótkiej historii, która jest na etapie bycia rozpoznawaną przez międzynarodowe organizacje felinologiczne. Mowa o rasie Lykoi, zwanej czasem kocimi wilkołakami. I rzeczywiście, porównanie to można uznać za całkiem trafne! Czy koty Lykoi zdobędą serca kociarzy na całym świecie?

 

Lykoi – wzorzec rasy

Kot Lykoi jest rasą uznaną przez TICA oraz wstępnie uznaną przez FIFe od 2023 roku. Jeśli pomyślnie przejdzie proces akceptacji przez FIFe, będzie dodana do kategorii IV, czyli kotów syjamskich, orientalnych, tajskich i peterbaldów.

Niewątpliwie jest to bardzo wyjątkowa wyglądająca rasa, która nie bez powodu jest czasami nazywana kocią wersją wilkołaków. Spowodowane jest to charakterystycznymi ubytkami w okrywie włosowej w okolicach pyska, co tworzy tzw. bezwłosą maskę.

Koty Lykoi nie należą do dużych kotów, są raczej drobne. Ich waga waha się od 2 do 3,5 kg, w zależności od płci (samce są większe). Dorosły kot Lykoi powinien mieć następujące cechy wyglądu:

  • średniej wielkości, okrągła głowa,
  • duże i szerokie u podstawy, spiczaste uszy,
  • duże oczy, pozbawione włosów na obwódkach (preferowany jest miodowy/złoty kolor oczu),
  • czarny nos,
  • drobna, szczupła sylwetka z krótszym od tułowia ogonem.

Cechą wyróżniającą koty Lykoi jest specyficzna sierść, której charakter spowodowany jest naturalnie występującą mutacją genetyczną. Okrywa włosowa tych kotów jest rzadka, a miejscami wręcz bezwłosa. Do takich miejsc należy okolica wokół oczu, nosa, uszu i pyszczka, a także szyja. Również na łapach i ogonie sierść jest przerzedzona. Posiadają rzadki podszerstek.

Co ciekawe, skóra Lykoi ciemnieje po ekspozycji na światło słoneczne. Naturalnie skóra tych kotów jest różowa, jednak po wystawieniu jej na słońce dochodzi do jej ciemnienia i przybiera kolor od ciemnobrązowego do czarnego. Powrót do prawidłowej barwy następuje po kilku dniach. Skóra prześwituje przez rzadką sierść, dlatego nietrudno zauważyć zmiany w jej barwie.

Umaszczenie określane jest jako czarne, chociaż tak naprawdę jest połączeniem czarnych i białych włosów, które tworzą coś w rodzaju połyskującej szarości. W hodowli dopuszcza się inne rodzaje umaszczeń, jednak nie są one dopuszczane na kocich wystawach.

Lykoi – charakter

Koty Lykoi to zwierzęta towarzyskie, ciekawskie i zawsze chętne do zabawy. Lubią towarzystwo człowieka oraz bycie w centrum jego uwagi. Sam twórca rasy, Johnny Gobble, twierdzi, że są to koty inteligentne i zazwyczaj przywiązujące się do właściciela. Z pewnością będą wymagały sporej dozy zaangażowania ze strony człowieka.

Lykoi – pielęgnacja

Pielęgnacja kotów Lykoi opiera się nie tylko na dbaniu o nietypową sierść tych kotów (poprzez wyczesywanie), ale także o ich skórę. Ze względu na rzadką okrywę włosową, będzie ona dużo bardziej narażona na wszelkiego rodzaju problemy dermatologiczne.

Oprócz tego, jak u każdego kota, w pielęgnacji nie można zapomnieć o kontrolach uszu i zębów. W profilaktyce wszelkich chorób przyzębia oraz uzębienia niezwykle pomocne jest regularne mycie zębów pastą przeznaczoną dla kotów. Chociaż na początku może być to trudne, z czasem z pewnością zacznie przynosić pozytywne efekty. Ostatnią kwestię są pazury, które należy przycinać, jeśli kot nie jest wychodzący.

Lykoi – żywienie

Na ten moment ciężko o bardzo dokładne wytyczne żywieniowe dla tej rasy. Nie ulega jednak wątpliwości, że tak jak wszystkie inne koty, Lykoi są bezwzględnymi mięsożercami. Z tego powodu w ich diecie nie może zabraknąć dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Przy wyborze sposobu żywienia właściciel może zdecydować się na karmy gotowe (suche i mokre, w formie saszetek i puszek) lub domową dietę, opierającą się na przykład na metodzie BARF. W przypadku własnego przygotowywania pokarmu, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem weterynarii i/lub zwierzęcym dietetykiem, którzy pomogą ułożyć odpowiednią dietę oraz dawkę pokarmową, wraz z wszystkimi potrzebnymi składnikami odżywczymi oraz mineralnymi.

Lykoi – cena

Ile kosztuje kot Lykoi? Cena za kocię to około 2000-2500 dolarów. To wciąż bardzo rzadko spotykana rasa w kocim świecie, dlatego niełatwo o znalezienie rzetelnej hodowli. Niewykluczone, że cena ta długo się nie zmieni, ponieważ Lykoi stanowi prawdziwą sensację wśród amerykańskich kociarzy.

Lykoi – hodowla

Znalezienie hodowli kotów Lykoi jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Z pewnością także w ciągu najbliższych lat będzie ich coraz więcej. Szukając hodowli należy zwrócić uwagę na status rejestracji hodowli. Godne zaufania hodowle będą posiadały koty z rodowodem TICA (The International Cat Association) lub FIFe (Fédération Internationale Féline).

Lykoi – zdrowie

Ze względu na bardzo świeży status tej rasy, ciężko z całą pewnością stwierdzić, że jest to rasa pozbawiona predyspozycji do chorób. I chociaż mutacja powodująca utratę włosów w niektórych miejscach na ciele, jest mutacją naturalnie występującą, stwarza ona większe ryzyko do wystąpienia chorób skóry. Konieczna jest uważna obserwacja jej stanu oraz pielęgnacja, uzgodniona we współpracy z lekarzem weterynarii.

Koty Lykoi w starszym wieku mogą być także bardziej podatne na problemy z układem ruchu, takie jak zapalenia stawów, osłabienie kości czy problemy ortopedyczne.

Lykoi – ile żyje?

Ile żyje kot Lykoi? Średnia długość życia kotów Lykoi to 10-15 lat. Na to, czy kot będzie długo cieszył się dobrym zdrowiem, ma oczywiście także w dużym stopniu wpływ prawidłowa opieka weterynaryjna i profilaktyka. Należy pamiętać o:

  • regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii,
  • regularnych badaniach krwi oraz innych badaniach dodatkowych,
  • szczepieniach przeciwko kocim chorobom zakaźnym,
  • dobrze zbilansowanej diecie i odpowiedniej dawce pokarmowej.

Lykoi – historia i ciekawostki

Koty Lykoi pierwszy raz zwróciły na siebie ludzką uwagę w… schronisku dla zwierząt! Adoptowała je stamtąd Patti Thomas, którą obecnie uznać można za współzałożycielkę rasy. Z kolei za rozpoczęcie pierwszej prawdziwej hodowli tych kotów odpowiedzialny jest Johnny Gobble, który na co dzień jest także lekarzem weterynarii. Sprowadził on do stanu Tennessee parę Lykoi i rozpoczął proces ich rozmnażania. Ze względu na swój zawód przyłożył szczególną wagę do upewnienia się, czy mutacja nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Zapewnił także dużą pulę genową rasie, krzyżując koty Lykoi także z osobnikami domowymi krótkowłosymi.

  • Nazwa Lykoi pochodzi od greckiego słowa “Lycos”, które oznacza wilka.
  • Wystawowych kotów Lykoi na całym świecie jest mniej niż 100.
  • Pierwsze uznanie tych kotów za oficjalną rasę miało miejsce w 2011. Proces ten w FIFe wciąż trwa.

Lykoi – dla kogo?

Koty Lykoi to z pewnością prawdziwa gratka dla każdego zapalonego kociarza. Ich nietypowy wygląd, a także przyjazny charakter, sprawiły, że w Stanach Zjednoczonych bardzo szybko stały się sensacją w środowiskach felinologicznych. Ta wyjątkowość sprawia również, że na pewno będzie on potrzebował dużo uwagi ze strony swojego właściciela, o czym warto pamiętać decydując się na poszukiwanie i zakup tych kocich wilkołaków.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Jak założyć hodowlę kotów? – poradnik
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
Hodowla kotów – jak ją założyć?
Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *